Staff


 

 

 


St Peter’s Catholic Primary School

Staff List

2018-2019

 

 

Staff

Responsibilities

Mrs Clare Scott

Headteacher

Designated Safeguarding Lead

Whole School Operations Manager

Curriculum Design Leader

Pastoral Leader

Behaviour Leader

Teaching and Learning

Health and Safety

Ms Gail McBride

Deputy Headteacher

LKS2 Leader

Behaviour Leader

Teaching and Learning

Deputy Designated Safeguarding Lead

Induction Tutor for NQTs

CPD Lead (Teachers and TAs)

Pastoral Lead

RE Leader

Miss Amanda McAuliffe

Assistant Headteacher

EYFS Leader

Nursery teacher

NQT mentor

Nursery and Reception Admissions

School Prospectuses

Miss Rebecca Anthoney

Assistant Headteacher

Pupil Premium Lead

UKS2 Leader

Maths Leader

Year 6 teacher

NQT mentor

Ms Marie Hazelton

Inclusion Manager

SENDCo

Deputy Designated Safeguarding Lead

LAC

Mrs Maureen Ryan

Business Manager

Staff Induction Co-ordinator

Miss Lara Freeman

KS1 Leader

Reading Leader

Attendance Leader

Year 2 teacher

Mr Calum Howard

Assessment Leader

Writing Leader

Year 6 teacher

Sports Premium

 

Teaching Staff

Class

Staff

Additional responsibilities

Class Name

Nursery Teacher

Miss Amanda McAuliffe

Assistant Headteacher

EYFS Leader

Nursery teacher

NQT mentor

Nursery and Reception Admissions

School Prospectuses

Nursery

Reception Teacher

Mrs Fiona Sapiano (Mon-Weds)

and Miss Laura Godfrey (Thurs-Fri)

Reception Teacher

Reception Teacher

RSG

Reception Teacher

Mrs Jaclyn Seaman

Science Leader

RS

Year 1 Teacher

Miss Roxanne Gradidge

Class teacher

1G

Year 1 Teacher

Miss Johanna Buehler

MFL Leader

Eco Schools Leader

1B

Year 2 Teacher

Miss Rachael Jenkins

History and Geography Leader

Cornerstones Leader

Writing across the curriculum

2J

Year 2 Teacher

Miss Lara Freeman

KS1 Leader and Reading Leader

Attendance Leader

2F

Year 3 Teacher

Miss Rachel Odigie (Mon-Weds)

Mrs Mary Allison (Thurs-Fri)

Class teacher

Art Leader

3OA

Year 3 Teacher

Miss Kayleigh Stukins

Computing Leader

ESafety Leader

3S

Year 4 Teacher

Mrs Toni Hadley

Music Leader

Design Technology Leader

4H

Year 4 Teacher

Mr Andrew Miles

Class teacher

4M

Year 5 Teacher

Miss Chloe Downs

PSHE Leader

Cultural and SMSC Leader

School Council

5D

Year 5 Teacher

Miss Jessica Hume

History and Geography Leader

Cornerstones Leader

Writing across the curriculum

5H

Year 6 Teacher

Miss Rebecca Anthoney

Assistant Headteacher

Pupil Premium Lead

UKS2 Leader

Maths Leader

Year 6 teacher

NQT mentor

6A

Year 6 Teacher

Mr Calum Howard

Assessment Leader

Writing Leader

Sports Premium

6H

Nazareth Rooms

Mrs Julie Mason

Nazareth Room Teacher

EAL

ARP

PPA Teacher

Miss Maria Barnes

PPA Teacher

 

PE Teacher

Mr Darrelle Russell

PE Teacher

 

Student Teacher

Mrs Charlotte Stock

Student Teacher

2J

Student Teacher

Mrs Danielle Baycanli

Student Teacher

5H

 

HLTA Teaching Assistants

Higher Level Teaching Assistant

Mrs Noreen Oliver

Foundation Governor

Higher Level Teaching Assistant

Mrs Lynn Barnes

Foundation Governor

Rainbows Counsellor

Chaplaincy Leader

 

Nursery Nurses

Nursery Nurse

Mrs Jenny Scoltock

 

Nursery Nurse

Mrs Cathy Bergman

Paediatric First Aider

 

Teaching Assistants

Teaching Assistant

Miss Jacqueline Asare-Asante

 

Teaching Assistant

Mrs Danniella Cosburn

 

Breakfast Club Lead and Paediatric First Aider

Teaching Assistant

Miss Chyrelle Braithewaite

First Aider

Teaching Assistant

Miss Amy Garness

Breakfast Club Assistant and First Aider

Teaching Assistant

Miss Betty Bombi

 

Teaching Assistant

Mrs Teresa Burwood

Paediatric First Aider

Teaching Assistant

Mrs Mandy Rodway

First Aider

Teaching Assistant

Miss Claire Sealey

Paediatric First Aider

Teaching Assistant

Mrs Julie Ferrol

First Aider

Teaching Assistant

Miss Carra Davis

 

Teaching Assistant

Mrs Elpha Powell

First Aider

Teaching Assistant

Mrs Claire Pike

Breakfast Club Assistant and First Aider

Teaching Assistant

Mrs Ellen Courtney

 

Teaching Assistant

Mrs Carmel Casey

 

Teaching Assistant

Mrs Bridget Curtis

First Aider

Teaching Assistant

Mrs Bhupinder Panesar

Paediatric First Aider

Teaching Assistant

Mrs Laura Withington

 

Teaching Assistant

Mr Kieran Waller

 

Teaching Assistant

Mrs Cassie Marriner

Speech and Language Assistant

 

Office Staff

Office Administration

Teri Langan

Paediatric First Aider

Office Administration

Trudi George

First Aider

 

Breakfast Club Assistants

Mrs Danniella Cosburn (Breakfast Club Leader)

Miss Claire Pike

Miss Amy Garness

Mrs Shirley Lacey

Miss Julie Martin

 

Midday Assistants

Mrs Olive Watts (Senior Supervisor)

Mrs Shirley Lacey

Miss Julie Martin

Mrs Kathleen Mifsud

Mrs Linda Munday

Miss Jodie Ballard

Miss Georgette Nkumu

Miss Angela Squillace

Miss Dominika Kubasik

Mrs Sue Whincup

Mrs Elaine Grieveson

Miss Veronica James

Mrs Tammy Gelston (Mat leave)

 

Caretaker and School Cleaners

Mrs Pat Aouad

School Caretaker

Mr Kevin Parsons

Assistant Caretaker

Mrs Karen Cross

Cleaner

Miss Angela Marner

Cleaner

Ms Letitia Micallef

Cleaner

Mrs Kathleen Mifsud

Cleaner

Miss Angela Squillace

Cleaner